Савременик Тврђаве Голубац
Манастир Тумане
Не зна се како је изгледала црква и комплекс манастира Тумана при своме настанку, али се зна да је кроз средњи век и време Отоманске царевине бивао рушен, пљачкан, паљен. У турским пописима помиње се први пут 1572-1573.године, а након тога у време султана Мурата III у XVI веку. Крајем XVII века, пред Прву велику сеобу Срба у Туману су се састали патријарх Арсеније III Чарнојевић и гроф Ђорђе Бранковић с намером да подунавске Србе подигну на устанак против Турака.
Задужбина Милоша Обилића
Тумане је, по предању, настало као задужбина косовског јунака Милоша Обилића, за кога се сматра да је живео и владао делом данашњег Браничева. Ловећи у шумама у близини манастира, Обилић је нехотице ранио пустињака Светог Зосима. На месту где је сада манастир, светац је молио да га спусте уз речи: „Ту мани и пусти ме да умрем“.
Манастир Епархије
браничевске
Манастир Тумане процват доживљава крајем XX века, у време игуманије Матроне, када је поред осталог, унутрашњост цркве преуређена и потпуно живописана. Од 2014. Туману је враћен историјски статус мушког општежитељног манастираи он је данас најбројнији мушки манастир у епархији браничевској.
У близини манастира, на километар удаљености, налази испосница Светог Зосима који је у једној пећини живео, а у другој се молио. О подвизима и животу Преподобног Зосима нема сачуваних историјских података, а припада групи монаха исихаста, познатих под именом Синаити, који су у време кнеза Лазара, населили Србију. У близини испоснице је извор коме се приписују чудотворна својства.
Амбијентална лепота са једне и духовни мир са друге стране, те присуство светиња, манастир Туман чини вредним како у духовном тако и културно-историјском смислу.
Откријследеће
Голубац
Код Голупца, Дунав је најшири у целом свом току. Овде је ширина реке преко 6 км и неодољиво подсећа на море.
Налази се у северoисточној Србији, на 130 км југоисточно од Београда.