Зграда на Голубачком тргу
Косач
Репрезентативне грађевине Голупца и данас сведоче о времену прошлом. Зграда на Голубачком тргу, популарно названа “Kосач” кућа је житарског трговца Алексе Поповића из 1890/1. године. Подигнута је у низу, на уличној регулацији и пројектована по строгим принципима академизма, са богатом архитектонском и декоративном пластиком на уличној фасади. Улична фасада има рустично обрађену високу соклу, док је зона са седам прозора издељена пиластрима са капителима налик коринтским.
”Косач” симбол земљорадње
Прозори су надвишени тимпанонима, а испод сваког је поље са гирландом у рељефу. Изнад богато профилисаног кровног венца постављене су три симетрично распоређене атике. На врхове бочних атика смештена је по једна лежећа фигура лава, док централна носи скулптуру „Kосача“ која симболизује земљорадњу.
Зграда трговца
Вићентија З. Недељковића
Претпоставља се да је кућа житарског трговца Алексе Поповића била узор по коме је 1893. године изграђена кућа богатог голубачког трговца Вићентија З. Недељковића. Још један репрезентативни објекат Голупца налази се на уличној регулацији и зидана је као објекат у низу. Подигнута је по строгим принципима академизма, са богатом архитектонском и декоративном пластиком на уличној фасади која је симетрично решена. Ликовност уличне фасаде одликује богатом необарокна декоративна пластика.
Архитектура зграде
Посебно се истиче богата декорација око прозора у виду балустера, капитела, конзола, тимпанона и лунета украшених маскама и елементима са геометријским, флоралним и зооморфним мотивима. Читава фасада надвишена је централно постављеном атиком, на којој је уписана година изградње куће.
Црква у Голупцу
Црква Светог Николе
На месту старије цркве брвнаре из 18. века подигнута је око 1840. године Црква Светог Николе у Голупцу. Током осамдесетих година XX века претрпела је измене, доградњом припрате са звоником, а спомеником културе проглашена је 1983. године. Живопис и иконе на олтарској прегради су новијег датума. Црква Светог Николе у Голупцу поседује вредне примере икона, богослужбених књига и сасуда, као и комада црквеног мобилијара.
Црква у Браничеву
Црква Светог пророка Јеремије
Црква Светог пророка Јеремије у Браничеву подигнута је у периоду од 1874. до 1876. године у центру села. Изведена је у духу класицизма уз примену барокних и романтичарских елемената. Четрнаест икона на нижој иконостасној прегради изведеној у класицистичком духу, осликао је Димитрије Посниковић 1877. године о чему сведочи сачувани натпис на унутрашњој страни иконостасне преграде. Од појединачних икона издвајају се две иконе из 1838. године рад белоцркванског сликара Арсенија Јакшића.
Откријследеће
Тврђава Голубац
Голубачка тврђава која доминира улазом у Ђердапску клисуру, први се пут у историјским изворима помиње као утврђење са угарском војном посадом.
Основана је пре првог помена, али се не зна ко ју је и када тачно подигао на изузетном стратешком месту.