Savremenik Tvrđave Golubac
Manastir Tumane
Ne zna se kako je izgledala crkva i kompleks manastira Tumana pri svome nastanku, ali se zna da je kroz srednji vek i vreme Otomanske carevine bivao rušen, pljačkan, paljen. U turskim popisima pominje se prvi put 1572-1573.godine, a nakon toga u vreme sultana Murata III u XVI veku. Krajem XVII veka, pred Prvu veliku seobu Srba u Tumanu su se sastali patrijarh Arsenije III Čarnojević i grof Đorđe Branković s namerom da podunavske Srbe podignu na ustanak protiv Turaka.
Zadužbina Miloša Obilića
Tumane je, po predanju, nastalo kao zadužbina kosovskog junaka Miloša Obilića, za koga se smatra da je živeo i vladao delom današnjeg Braničeva. Loveći u šumama u blizini manastira, Obilić je nehotice ranio pustinjaka Svetog Zosima. Na mestu gde je sada manastir, svetac je molio da ga spuste uz reči: „Tu mani i pusti me da umrem“.
Manastir Eparhije
braničevske
Manastir Tumane procvat doživljava krajem XX veka, u vreme igumanije Matrone, kada je pored ostalog, unutrašnjost crkve preuređena i potpuno živopisana. Od 2014. Tumanu je vraćen istorijski status muškog opštežiteljnog manastirai on je danas najbrojniji muški manastir u eparhiji braničevskoj.
U blizini manastira, na kilometar udaljenosti, nalazi isposnica Svetog Zosima koji je u jednoj pećini živeo, a u drugoj se molio. O podvizima i životu Prepodobnog Zosima nema sačuvanih istorijskih podataka, a pripada grupi monaha isihasta, poznatih pod imenom Sinaiti, koji su u vreme kneza Lazara, naselili Srbiju. U blizini isposnice je izvor kome se pripisuju čudotvorna svojstva.
Ambijentalna lepota sa jedne i duhovni mir sa druge strane, te prisustvo svetinja, manastir Tuman čini vrednim kako u duhovnom tako i kulturno-istorijskom smislu.
Otkrijsledeće
Golubac
Kod Golupca, Dunav je najširi u celom svom toku. Ovde je širina reke preko 6 km i neodoljivo podseća na more.
Nalazi se u severoistočnoj Srbiji, na 130 km jugoistočno od Beograda.