Средњевековно утврђење
Тврђава Голубачки град
Голубачка тврђава која доминира улазом у Ђердапску клисуру, први се пут у историјским изворима помиње као утврђење са угарском војном посадом. Основана је пре првог помена, али се не зна ко ју је и када тачно подигао на изузетном стратешком месту. На средњовековним картама име тврђаве иако исписано на различитим језицима, у основи има реч голуб, а мистерију имена откривају једино легенде. Тврђава Голубац састоји се од Унутрашњег утврђења са највишом бранич кулом у Горњем граду, најстаријем по времену градње и Спољно утврђење које заједно са Палатом и кулом која је брани датира из времена деспота Стефана Лазаревића.
Чувар Ђердапског теснаца
Изграђена на самом улазу у Ђердапску клисуру Голубачка тврђава представљала је важно средњовековно погранично утврђење, подигнуто на изузетном стратешком месту са кога се могао контролисати и водени и копнени пут који је повезивао исток и запад. Природна заштита тврђаве био је сам Дунав, као и стрме, неприступачне Риданске литице.
Ревитализација
Голубачке тврђаве
Пројектом Ревитализација Голубачке тврђаве ( 2014-2019.) Тврђава је у целини реконструисана и спашена од пропадања. Измештен је магистрални пут, изграђен Центар за посетиоце, постављен пристан за речне крузере и инфраструктурно уређен Туристички простор који је једна од највећих туристичких атракција Србије.
Реконструисана Голубачка тврђава са својих девет кула повезаних бедемима, палатом, археолошким парком у коме су „Римска кућа“, хамам Коџе Махмуд-паше и средњовековна кречана и савременим центром за посетиоце место је које неизоставно треба посетити.
Откријследеће
Манастир Тумане
Тумане је, по предању, настало као задужбина косовског јунака Милоша Обилића, за кога се сматра да је живео и владао делом данашњег Браничева.
Амбијентална лепота са једне и духовни мир са друге стране, те присуство светиња, манастир Туман чини вредним како у духовном тако и културно-историјском смислу.